“Dieva glābēja žēlastība ir atspīdējusi visiem cilvēkiem, tā mūs audzina, lai mēs atmestu bezdievību un pasaulīgās iekāres un lai mēs dzīvotu šajā laikā saprātīgi, taisni un godbijīgi, laimīgā cerībā un gaidīdami uz lielā Dieva un mūsu glābēja Jēzus Kristus godības atklāšanos.” (Titam 2:11-13).

 1. Apsoli:
  – Pats sev – Izlem, ka vēlies gaidīt līdz laulībām.
  – Saviem vecākiem – Ir ģimenes, kurās šim solījumam tiek piešķirta pat speciāla diena, kurā formāli tiek dots šāds solījums un jaunietim tiek dāvināts īpašs gredzens, lai atgādinātu šo solījumu. Citi ir aizpildījuši un parakstījuši apsolījuma kartītes kā solījumu dzīvot šķīstībā.
  – Draugam ar līdzīgām vērtībām – Šis cilvēks var tev palīdzēt būt atbildīgam solījuma priekšā tāpat kā tu viņam/viņai.
  Savai draudzenei/draugam – Vienojieties, ka jūsu attiecībās nebūs seksa.
  – Dievam – Pieņem šo lēmumu kā garīgu apņemšanos.
 2. Izvairies:
  Būt pilnīgi viens ar savu draugu vai draudzeni. Tā vietā satiecieties kopā ar citiem draugiem vai apmeklējiet pasākumus, kuros ir citi cilvēki.
  Intīmas vides – Neapciemo viņu, kad neviena no radiniekiem nav mājās. Nepalieciet divatā automašīnā kādā nomaļā vietā. Nedodieties tālās pastaigās mežā u.tml..
  Stimulācijas – Dažādas lietas var likt tev “pagaidām” aizmirst savu solījumu atturēties no seksa: Mūzika ar seksuāli izaicinošiem vārdiem, filmas, televīzijas pārraides un grāmatas, kurās attēlotas seksuālas attiecības vai iedrošinājums uz pirmslaulību seksu, “seksīgs” un atkailinošs apģērbs, fiziski stimulējoši pieskārieni, ilgstoši skūpsti vai glāsti.
 3. Plāno uz priekšu:
  Zini iepriekš, ar ko un kur tu dodies, ko jūs darīsiet, kad tur nokļūsiet un cikos tu būsi mājās. Neplānošana noved pie garlaicības, garlaicība var novest pie seksa. Vienojies ar saviem vecākiem, ka gadījumā, ja tu nonāksi situācijā, kas nesaskan ar tavām vērtībām, tu viņiem piezvanīsi, un viņi tev atbrauks pakaļ. Nodrošinies, ka tev vienmēr telefonā ir kredīts, lai tu varētu piezvanīt. Ja sajūti, ka uz tevi tiek izdarīts spiediens, meklē izeju no situācijas un veidu kā izbēgt, atrodi kādu attaisnojumu, lai aizietu. Vairāku grāmatu autors un lektors Džošs Makdauels iesaka: “Ja kāds spiež tevi piekrist nodarboties ar seksu, saki, lai piezvana tavam tēvam un, ja tēvam nebūs pretenziju, tad tev arī nē.”
 4. Satiecies ar kādu, kuram ir tādas pašas vērtības un uzskati kā tev:
  Ja cilvēks, ar kuru tu tiecies, neizrāda cieņu pret tavām vērtībām un jūtām, neielaidies šajās attiecībās. Satiecies ar cilvēku, kuru tu pazīsti un abi esat informēti viens par otra uzskatiem. Pārliecinies, ka jums abiem ir skaidra izpratne, ko nozīmē šķīstība un ko nozīmē vārds “NĒ”.
 5. Pārtrauc attiecības:
  Ja uz tevi ilgstoši tiek izdarīts spiediens padoties seksuālām attiecībām, tev vajadzētu šīs attiecības pārtraukt pirms tu tam padodies vai pret tevi tiek pielietots fizisks spēks.
 6. Atturies no randiņiem:
  Dažādi pētījumi parāda agru randiņu iespaidu uz jauniešu seksualitāti. Jo agrāk jaunieši sāk iet uz randiņiem, jo ātrāk iesaistās pirmajās seksuālajās attiecībās.
 7. Satiecies ar kādu, kas ir tavā vecumā:
  Jaunu pusaudzi, kas satiekas ar kādu, kas ir dažus gadus vecāks, ir daudz vieglāk manipulēt un piespiest nodarboties ar seksu.
 8. Vispirms draudzējieties:
  Koncentrējieties vairāk uz draudzības izveidošanu un viens otra personības iepazīšanu, nekā uz fizisko pievilcību. Atceries, tu esi jaunietis tikai dažus gadus, bet ir vajadzīgas tikai dažas minūtes nekontrolētas kaisles, lai tu paliktu stāvoklī vai iegūtu kādu slimību, no kurām dažas ir neārstējamas, bet viena – pat nāvējoša.

Ko saka Bībele…
“Dieva glābēja žēlastība ir atspīdējusi visiem cilvēkiem, tā mūs audzina, lai mēs atmestu bezdievību un pasaulīgās iekāres un lai mēs dzīvotu šajā laikā saprātīgi, taisni un godbijīgi, laimīgā cerībā un gaidīdami uz lielā Dieva un mūsu glābēja Jēzus Kristus godības atklāšanos.” (Titam 2:11-13).
“Jo miesīgā vingrināšana ir visai maz noderīga, bet dievbijība ir noderīga visās lietās, jo tai ir tagadējās un nākamās dzīves apsolījums.” (1. Timotejam 4:8).
“Neviens lai tevi nenicina tavas jaunības dēļ, topi paraugs ticīgajiem savos vārdos, dzīvē, mīlestībā, ticībā, šķīstībā.” (1. Timotejam 4:12).
“Dievs jūs nav aicinājis nešķīstībai, bet svētumam.” (1.Tesalonīkiešiem 4:7).
“Apjozuši sava prāta gurnus, būdami skaidrā prātā, pilnīgi paļaujieties uz jums nesto žēlastību, kas parādīsies, kad Jēzus Kristus atklāsies. Kā paklausības bērni neļaujieties iekārēm, kurām agrāk ļāvāties nezināšanas dēļ, bet, tāpat kā jūsu Aicinātājs ir svēts, topiet arī jūs svēti visās savas dzīves gaitās! Jo ir rakstīts: esiet svēti, jo es esmu svēts!” (1. Pētera 1:13-16).
“Jūs to esat dzirdējuši un mācījušies patiesībā, kāda tā ir Jēzū, tad atmetiet savu iepriekšējo dzīves veidu un veco cilvēku sevī, kas savās iekārēs nomaldījies iet bojā; atjaunojieties savā prātā un garā. Ietērpieties jaunā cilvēkā, kas radīts pēc Dieva taisnībā un patiesības svētumā.” (Efeziešiem 4:21-24).
“Bet netiklība, visāda nešķīstība vai negausība jūsu vidū lai netiek pat pieminēta, kā tas svētajiem pieklājas.” (Efeziešiem 5:3).

Lai iegūtu vairāk informāciju par šķīstību – brošūras, bukletus un video – sazinies ar “Luterāņi Dzīvībai”.

Pārpublicēts/pielāgots no LifeSupport (Spring/Summer 1992), Human Development Resource Council, Inc., publikācijas.